Novi tehno-ekonomski model optimizuje tehnologije konverzije otpadne topline

Svake godine, 50% energije proizvedene širom svijeta iz uglja, nafte, prirodnog plina, nuklearnih i obnovljivih izvora energije gubi se kao toplota. Ovaj neiskorišteni resurs mogao bi biti obećavajući dodatni izvor korisne energije, a naučnici su decenijama radili na razvoju efikasnih sistema za pretvaranje otpadne toplote u električnu energiju.

U nedavnoj studiji objavljenoj u Jouleu , istraživači iz Berkeley Lab-a razvili su tehno-ekonomski model za predviđanje ekonomske održivosti različitih tehnologija konverzije otpadne topline. Njihov model će pomoći u usmjeravanju budućih istraživanja naučnika ka novim dizajnima i tehnologijama za koje je vjerovatnije da će omogućiti isplativu i efikasnu konverziju otpadne topline.

Do sada je većina istraživanja usredsređena na tehnologije konverzije otpadne toplote bila fokusirana na fiziku koja stoji iza motora za konverziju otpadne toplote, kao što su termoelektrični generatori koji vraćaju toplotu izduvnih gasova u motorima sa unutrašnjim sagorevanjem. Tehno-ekonomski model Berkeley Lab-a omogućava istraživačima da imaju pristup koji obuhvata više sistema, koji se fokusira na tehnološke zahtjeve za komercijalnu održivost, kao što su temperatura izvora otpadne topline, cijena izmjenjivača toplote ili faktor minimalnog kapaciteta – dio vremena kada je izvor otpadne toplote dostupan.

“Iako je više od 60% otpadne topline dostupno ispod 100 stepeni Celzija, naša analiza pokazuje da je pretvorba otpadne topline ekonomična samo iznad 150 stepeni Celzija”, rekao je Ravi Prasher, pomoćnik direktora laboratorija u Berkeley Labu. “Ovo je otkriće vrlo važno za davanje prioriteta istraživanju i razvoju toplinskih motora za pretvorbu otpadne topline.”

Tehno-ekonomski model iz ove studije omogućuje istraživačima bolje predviđanje koji će sektori i okolnosti biti idealniji za tehnologije pretvorbe otpadne topline.

Izvor: TechXplore